Kaybettik Kelimesi Ne Kadarda Garip

Kaybetmek kelimesi, bugün size yazacağım konu biraz alışılagelmişten uzak. Bugün size anlatmak istediğim şey bir kelimenin bir çok anlamının olması. Neden kelimeler bir kaç anlama sahip. Neden sözcükler eş sesli anlamları oluğu gibi farklı anlamlarda da kullanılıyor?

Örneğin kaybetmek kelimesi. Kaybetmek kelimesi ne anlamda kullanılır? Bir malın veya varlığın kaybolması sebebi ile söylenen kaybettik kelimesi başka hangi anlamlarda söyleniyor? Kaybetmek sözcüğünün geçtiği cümlelerde anlamına göre kaybolan malın bulunması veya bulunabilmesi için bir imkan olduğunu anlayabiliriz. Örneğin; Telefonumu kaybettim. Bu cümlede telefon kaybolduğunu anlayabiliriz ama biraz etrafa bakındığımız zaman telefonu bulabilme imkanımız mevcut. Derseniz ki ya telefon çalındıysa, emniyet güçlerine başvurduğumuz zaman yine de bulunmasa bile imkan var, arayabileceğimiz bir imkan. Böylelikle kaybetmek kelimesi bu anlamda kullanıma uygun ve zatan bu anlamında kullanılmaktadır. Peki madem bu anlamda kullanılıyor başka hangi anlamı var? Kaybetmek kelimesi, bulamadınız mı?

Geri geliyorum; bu kelime için mal ve varlıklar da kullanıldığı zaman somut anlam taşıdığı için gerçek anlamın bu olduğunu biliyoruz. Kaybetmek kelimesini bir insanın ölümünde de söylediğimizi biliyor muydunuz? Elbette biliyorsunuz çünkü bir yerlerde bu cümleye muhakkak denk geldik. Yanız 2 anlamında kötü olan bu sözcüğü bence hayatımızdan çıkartalım ne dersiniz? Neyse ölen bir insanı bir daha nasıl bulabiliriz? Ölen bir insanın ruhu bulunabilir mi? Neden o halde Cananı kaybettik, Veliyi kaybettik gibi cümleler kullanıyoruz? Neden onu bir daha bulabilme ihtimalini düşünüyoruz. Böyle bir şey mümkün mü?

2 Comments

Bir Cevap Yazın