Kişisel Blog Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişisel blog, aslında hemen hemen internet ortamında sık sık gördüğümüz ve denk geldiğimiz blog kategorisinin bir alt kategorisidir. Bu kategoriden farklılıkları olduğu gibi bazı yönleri ile benzerlikleri mevcut. Bu benzerlikleri incelemek için yazımıza başlamaya ne dersiniz?

Kişisel bloglar teknolojinin gelişmesi ile herkesin ağzında olan ve açma çalışmaları yapan bir internet sitesidir. Bu kişisel bloglar genellikle WordPress tabanlı olup, kişilere özgün bir blog sitesidir. Benim de bu siteyi tam 3 yıl önce açmış bulunmaktayım. 3 yıl önce dediysem elbette daha eskilere dayanan bir yapıya sahiptir. Bu blog da yer alan tüm içerikler tarafımca yazılmış olup, tamamen özgün ve kopya içerik değildir.  3 yıllık yaşı bulunan bu bloga neden yazı girmedin derseniz daha öncesinde burada kendimi tanıtan kısa koda sahip bir web sitesi olarak kullanmaktaydım. Ama kararlarımı değiştirip burayı kendi özel ve kişisel blogum haline getirmeye karar verdim ve çalışmalarımı sürdürmekteyim. Peki kişisel blog nedir?

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel bloglar, adlarından da anlaşılabileceği gibi kişiye özel bir blog sitesidir. Bu sitede yer alan tüm içerikler site sahibi ve tek editörü tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu bloglar kişiye göre kategori değişikliği gösterebilir. Ayrıca siz de kişisel blog açmayı düşünürseniz benimle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Peki bu blog sahipleri ne amaçları? Aslında bir çok blog yazarı blog sitesi açarken amacı para kazanmaktır. Beni soracak olursanız elbette biraz cebime para girmesine asla hayır demem. Yalnız benim beklentim sadece site için harcanan meblağ karşılanmasıdır. Bu kadar para bana yeterlidir, çünkü kazandığım parayı kesinlikle site için kullanacağım. Madem öyle neden reklam alanları koydun diyenlere ise şöyle söyleyeyim. Tasarım olarak böyle bir tasarım tercih ettim ve tasarımdan reklam alanlarını kaldırma gereği duymadım. Ayrıca kişisel blog sahipleri içlerini rahatlıkla burada dökebilir ve paylaşabilirler.

Ama bazı bloglar var ki, sadece reklam amacıyla çalışıyor ve blogu reklamdan geçilmiyor. Bu tür insanlar amaçları paylaşım değil kesinlikle para kazanmaktır. Ama bu tür insanlar da ülkemizde daha çok tutundukları doğrudur. Biraz da kişisel blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz onları inceleyelim.

İçerik Seçimi

Blogunuzu açtığınız, tasarımınızı yaptınız ama içeriğinizi seçmekte zorluk çekiyorsunuz. Daha doğrusunu ne seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Yada kafanız da iki veya daha fazla kategori var hangisine yöneleceğinizi bilmiyorsunuz. Aslında bu tür konularda bütün kategorileri birleştirerek kendinize has bir kişisel blog kurabilirsiniz. Sonuç olarak burası senin dünyan ve dilediğin gibi kullanmakta özgürsün. Bizler ve senin için en önemlisi makalelerini yazarken kesinlikle bir yerlerden çalma, kendi özgün ve içten makalelerin ile bizi tanıştır. Ayrıca içerik seçimini ilk olarak yap ve sonra siteni tasarla. Çünkü siten bittikten sonra tasarımın projene uygun olmaması halinde sorunlar çıkarabilir.

Para Kazanma Aşkı

Bir blog açarken herkes para kazanmayı hedeflemekte. Peki gerçek anlamda bu iş böyle mi yürüyor. Aslında yanlış yapıyoruz, çünkü blog açarken bir hedef belirlemeliyiz yalnız bu hedef bence şu kadar para kazanacağım şunu yapacağım gibi hedefler olmamalı. Blogların ilk hedefi insanlara yardım etmektir. Bence sizde paylaşmak güzeldir hastaginin altında bulunun. Zaman geçtikçe sizlere bilgi gelecektir.

Özgün İçerik

Kesinlikle bir numaralı kural, blogunuz özgün içeriklere sahip olmalıdır. Çalıntı içerikleri ilk olarak Google amcamız sevmez. İkinci olarak ise kullanıcıların ve site sahiplerinin fark edilmesi durumunda blogun otomatik olarak göz önünden kaldırılacaktır.

İçerikler Nasıl Hit Alır

Aslında bunun sizinle bir önemi yoktur. Çünkü kişisel blogunuzda bulunan içeriklerin hit alabilmesi için kullanıcılara faydalı ve işlerine yarayacak bilgileri paylaşmalısınız. Bu paylaşımlar sonucunda kullanıcılar sitene girer ve siteni değerlendirme fırsatı yakalarlar.

Nasıl Bir Dil Kullanılmalı

Kişisel blogunuzda yalancı bir kişiliğe girmeyin, yalnız tam olarak da rahat olmanızı tavsiye etmem. Ortası olun ne başka biri ne de kendiniz. O arada bulunan dili yakalayın ve sohbet havasında kullanıcılarınız için içerikler yollayın. Ayrıca bunu yaparken kesinlikle içten ve samimi olun.

Tema Seçimi

Temanızı seçmeden önce yayınlayacağınız içerikleri netleştirin. Bir blog seçerken daha doğrusu bir blog kurulumunda kesinlikle ilk içerik kategorilerinizi belirlemelisiniz. Daha sonra tasarım ve tema seçilmelidir.

Nasıl Bir Blog Açarım

Aslında blog açma olayı biraz göreceli, hazır sistemler var Blogger, wix gibi ama bu sitelerden açılan bloglardan fazla bir şey beklememenizi söylemek zorundayım. Çünkü bu bloglar bedava olup ücretsiz hizmet vermektedir. Onun yerine bir alan adı ve hosting ile az kod bilgisi de eklenince güzel bir şeyler çıkartabilirsiniz. Ayrıca bu konuda size yardımcı olabileceğimi unutmayın.

3 Comments

  1. Hocam yazınızın içinde belirttiğiniz kısıma kesinlikle katılıyorum. Ne yalancı olucaksın, ne de tam olarak kendin olucaksın kişisel blogunda. O aradaki ufak şeyi yakaladığın anda zaten kişisel blogun büyük oranla tutmuş oluyor

  2. Kişisel blog açarken dikkat edilecek konular çok fazla tabi herkes blog açmak ister nedeni ise biraz reklamlardan para kazanmak yoksa kimse uzun saatler kendi kendine yazı yazmakla uğraşmaz. Evet kısa ama öz bilgiler olmuş teşekkürler.

  3. Gerçekten kişisel blog açan herkesin ilk olarak hedeflediği konu para oluyor. Bunu yapmak yerine hobi olarak görebilseler daha başarılı olacaktır.

Bir Cevap Yazın