☰ Menü
Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Yolu Bursa’ya düşenler ya da gezmeye gidenler için Bursa’da gezilecek yerler konusunda sizi biraz aydınlatalım. Kişisel blog sayfamızda sizin için gezip görme, yeme içme kısaca yaşam hakkında pek çok tüyo vermekteyiz. doğası, denizi, havası, kestane şekeri ve tarihi ile Bursa da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gerekiyor. Bakalım Bursa’da nereleri gezmeli?

Cumalıkızık Köyü

Bursa’ya sabah saatlerinde varıyorsanız ilk durağınız Cumalıkızık Köyü olmalıdır. Diziler ve filmlerle oldukça ünlü hale gelen Cumlıkızık, konakları ile size görsel şölen sunuyor. Tertemiz havayı burnunuza çekerek, o konaklardan birinde enfes bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Taptaze tereyağını, balı ve incir reçelini kahvaltıda mutlaka deneyin.

Yıldırım ilçesine bağlı olan bu köye ulaşım oldukça kolay. Ayrıca bu köy 2014 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak tescillendi.

Ulu Cami

Bursa denilince akla ilk gelen tabi ki Ulu Cami’dir.  1399’da yapılmış olan bu cami Bursa’daki en büyük ve ayrıca en ünlü cami diyebiliriz. Caminin içindeki fıskiyeler bir hayli ilgi çekiyor ve akustiği sağlıyor. Dönemin padişahlarının da namaz kıldığı bu caminin inşaatında ise Hacivat ile Karagöz’ün çalıştığı rivayet edilir. Dört muazzam kapısı olan bu büyük eser oldukça heybetli. Ayrıca caminin yanında yer alan medreseler ve külliye de mutlaka gezilmesi gerekenler arasında.

Kozahan

Bursa’ya gelmişken o meşhur kumaşları görmeden, dokunmadan hele de alışveriş yapılmadan gidilmez. İşte Bursa’da geleneksel alışverişin merkezi ise Kozahan. İpek böceği kozası ile dünyaya açılan Bursa, kaliteli ipeği ile tanınıyor. Zamanında da ipek kozası satışı burada yani Kozahan’da yapılıyormuş. İsmin nerden geldiğini de anladınız değil mi? Şimdilerde ise bu eski günlerin hatırasının yaşatıldığı bir yer olmuş durumda. Hanın içerisinde pek çok farklı dükkan bulunuyor. Bir nevi Bursa’nın kapalı çarşısı gibi düşünebilirsiniz. Buradan yöresel eşyalar alarak sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir mekan.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Bursa’ya kadar gelmişken ecdadı ziyaret etmeden dönmek olmaz. Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Osmangazi ve Orhangazi’nin mezarları o zaman devletin başkenti olan Bursa2da yer alıyor. Tophane semtinde bulunan bu türbeler ziyaretçi akınına uğruyor. Daha önce yaşanan bir deprem nedeniyle yıkılan türbeler 1863 yılında tekrar inşa edilmiş.

Uludağ

Şehrin simgesi haline gelen, gidilmeden dönülmeyecek bir yer de Uludağ. Ancak burayı mümkünse kış aylarında ziyaret etmeli. Kışın kayak yapabileceğiniz merkezde, diğer mevsimlerde ise yeşilin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Teleferiğe binerek manzara ile mest olabilirsiniz. Uludağ’ın Bursa’ya uzaklığı ise 40 km. kadar.

gezi bloğu sayfamızda bu sefer sizin için Bursa’yı tanıtmaya çalıştık. Her köşesi gezmeye değer olan ülkemizin bir başka yeri ile yine size tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğiz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe