☰ Menü
Dağ Bisikletinin Keşfi ve İlk Kullanımı

Dağ Bisikletinin Keşfi ve İlk Kullanımı

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Dağ bisikletinin kimin tarafından keşfedildiği ve ilk kullanımın kimin tarafından yapıldığına dair net bilgiler yoktur. Tarihteki kayıtlara göre, ilk Dağ Bisikleti 1816 yıllarında Baron Karl von Drais tarafından kullanılmış. Diğer bir kayıtta ise, 1887 senesinde veteriner John Dunlop’un oğluna almış olduğu bisiklet tekerlerine kauçuktan kalın lastikler takmış ve ilk dağ bisikletini yapmıştır. 1930’ lu yıllarda havayla şişirilen, lastikli dağ bisikletine benzer bisikletler ortaya çıktı.

Dağ Bisikleti İlk Kez Ne Zaman Kullanıldı?

Şişme lastikler ile vites değiştiricinin kullanılıp, ilk sürüşün yapılması 1973 yılına kadar uzanmaktadır. Bu sürüşü yapan kişi ise, Kaliforniya’lı Russ Mahon’du. Mahon, 1974 yılında ise, ilk cyclo-cross yarışı olarak bilinen yarışa katıldı. Toplam 3 yarışçının katıldığı bu yarış, o günden bugüne kadar geleneksel şekilde tekrarlanıyor. Birkaç  Amerika’ lı bisikletçinin orman ve çöl ortamında yaptıkları sürüşler ile, bu gezileri yaptıkları bisikletlerin yol bisikletlerine göre sürücüyü daha iyi hissettirdiği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucu olarak, uzun zamandır kullandıkları ince tekerlekli bisikletleri bir kenara bırakmışlar ve dağ bisikletlerini kullanmaya başlamışlardır.

Dağ Bisikletlerinin Üretime Başlanması

Zaman ilerledikçe orman ve çöl ortamında kullanılan bisikletler geliştirilerek, bazı kişiler tarafından üretilmeye başlandı. Özellikle hafif ve sağlam olan bisikletleri Joe Breeze üretmeye başladı. İlk kez Dağ Bisikleti üretilmeye başlandığından beri, hızlı şekilde teknolojik gelişime uğradılar. Çerçeve yani kadro üretilirken alüminyum kullanılmaya başlanması ve farklı metal türleri kullanılarak yeni bisiklet kadrolarının ortaya çıkması ile birlikte artık günümüzdeki dağ bisikletlerinin ağırlığı 10-12 kg’a kadar geriledi.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe