☰ Menü
et mühürleme ve et pişirme incelikleri

Et Pişirmenin İncelikleri

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Bilindiği üzere et pişirmek belli bir bilgi birikimi ve tecrübe isteyen konular arasında yer almaktadır. Pek çok kişi yeterince pişmemiş etlerden şikâyet etmekte ve et nasıl güzel pişirilir sorusunun yanıtını aramaktadır.

Et pişirme inceliklerinden bir diğeri ise baharat kullanımıdır.  Etimizi tavada mühürleme işlemi yapmadan hemen önce etimizin iki tarafına da tuz  ve karabiber atıp mühürlemeye yardımcı etkenleri kullanmalıyız. Bu şekilde yapmanız halinde etiniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

Daha canlı ve temiz bir et elde edebilmek adına pişirmeden önce etin bir süre soğuk suda bekletilmesi tavsiye edilir. Bu süre genellikle yirmi dakika olarak belirtilmektedir.

Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Her yemeğin aksine et pişirirken tavamızı çok kızgın hale getirir ve yüksek ateşlere çıkartırız. İlk olarak etin iki tarafını da tavada iz vererek eti mühürleriz böylelikle etin kendi suyu içinde kalır ve et daha lezzetli ve yumuşak olur. Daha sonrasında eti fırında pişirirseniz daha lezzet dolu bir hal alacağına emin olabilirsiniz.

Eti pişirmeden önce terbiye edilirse daha yumuşak olduğu belirtilir. Terbiye için yoğurt suyu kullanılması tavsiye edilir. Yoğurt suyunun içerisinde bulunan asit etin daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Terbiyenin ardından yaklaşık dört saat kadar buzdolabında bekletildiği takdirde etin lezzeti iki kat daha fazla olmaktadır.

Eti iyi pişirmek ve terbiyelemek için kuru soğan, baharat, kekik, defneyaprağı, zeytinyağı ve sarımsak da kullanılabilir. Bu sayede eti güzel pişirirken aynı zamanda farklı tatlar ile harmanlanması sağlanır.

 

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe