☰ Menü
Mutfakta Hijyen Önemi

Mutfakta Hijyen Önemi

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Bilindiği üzere mutfak için hijyen kuralları büyük önem taşımaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde sağlık açısından çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Yemek pişirilen ve insan vücudu ile direkt temas halinde olan mutfaklar sağlık açısından uygun koşullarda kullanılmalıdır. Yemek piştiği için mutfak temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu sayede hastalık ortaya çıkma olasılığı en az seviyeye indirilmektedir.

Mutfakta Hijyen İçin Öneriler

Mutfakta hijyen için öncelikle yemek pişirecek olan kişinin kendi kişisel temizliğine özen göstermesi gerekmektedir. Bu hijyen için en önemli koşullardan biridir. Kişi kendine temiz olduğu takdirde aynı temizliği yemek yaparken de göstermektedir. Bu da yemeklerin sağlık koşullarına uygun biçimde pişmesini sağlamaktadır.

Mutfakta kullanılacak gıda malzemelerinin son kullanma tarihinin geçmemiş, küflenmemiş ya da bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Gıdalar kullanmadan önce bol su ile yıkanmalı ve temizlenerek kullanıma hazır hale getirilmelidir.

Özellikle restoranlar, cafeler gibi toplu kullanım alanlarında yemek hazırlarken daha fazla dikkatli olunmalıdır. Burada çalışan personel sayısı fazla olduğundan dolayı buna bağlı olarak sağlığı tehdit eden unsur sayısı da artmaktadır.

Yemek hazırlanacak olan ortamın dışarıdan gelecek toz, kir ve böcek gibi etkilere karşı korunması gerekmektedir. Bu sayede hazırlanan yemekler daha sağlıklı olmaktadır. Aksi durum söz konusu olduğunda yemekten dolayı pek çok hastalık ortaya çıkmaktadır. Ancak mutfakta hijyen kurallarına uyulduğunda bu ihtimal daha azdır.

 

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe