☰ Menü
Sos Çeşitleri

Sos Çeşitleri

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Sos çeşitleri temel olarak yemeklerde ve tatlılarda kullanılan soslar olarak ayrılabilir. Tatlılarda çikolatalı sos, vişne sosu ya da meyve sosları gibi lezzetli soslar kullanılır. Yemeklerde ise sos çeşitleri çok daha zengindir. Kişisel blog sayfamızda sizin için en çok tercih edilen yemek soslarından bahsedelim.

Sos Çeşitleri

Sos temel olarak sıvı ya da katı olarak hazırlanan ve yemeğin lezzetini arttırmayı amaçlayan yardımcı ve daha basit yemektir. Sos tek başına tüketilen bir besin değildir. En yaygın sos bizim için domates sosu olsa da dünya mutfağında sos çeşitleri nelerdir, bir bakalım.

  • Başemel sos; yağ, un ve sütten oluşan kremsi bir sostur. Sebze, makarna, et yemeklerine çok yakışan bir sostur. Başemel sosa katılan hardal, köri gibi baharatlarla yeni soslar türetilebilir.
  • Velute sos ise başemel sosta süt yerine et, tavuk suyu kullanılması ile yapılır.
  • Espanyol sos, kahverengi sos olarak bilinir. Un ve yağ kahverengi olana kavrulur ve koyu renkli et suyu eklenerek yoğun bir kıvam verilir. Et yemeklerine çok yakışır.
  • En popüler ve kullanışlı olan ise domates sosudur. Domates rendesi, baharatlar, et suyu y ada salça gibi çeşitlerle zenginleştirilebilen bir sostur. Başta makarna olmak üzere her yemeğe yakışır.
  • Hollandez sosu ise tereyağı, limon suyu ve yumurta sarısı ile yapılan sarı renkli sostur. Sebze ve et yemeklerine çok yakışır.

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe