☰ Menü
Topkapı Sarayı Tarihi, Yorumları

Topkapı Sarayı Tarihi, Yorumları

Bu Alana Reklam Vermek İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Tarihi ve turistik merkezlerin başında gelen Topkapı Sarayı her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Bunun altında yatan en önemli özellikler ise Sarayın kayda değer güzelliklere ve köklü bir geçmişe sahip olmasıdır.

Topkapı Sarayı’nın müze olarak faaliyete geçmesi 1924 yılına dayanmaktadır. O yıl içerisinde çeşitli düzenlemeler ve onarmalar yapılarak saray müze olarak sergilenebilir hale getirilmiştir. Halkın ziyaretine açılan bölümleri Arz odası, Kubbealtı, Hekimbaşı Odası, Bağdad Köşkü, Mecidiye Köşkü ve Mustafa Paşa Köşkü olarak bilinmektedir. Açıldığı günden bu yana insanların saraya olan ilgisi hep daha fazla artmış ve gün geçtikçe daha fazla kişi bu tarihi mekânı ziyaret etmek için gelmiştir.

Topkapı Sarayı’nın Tarihçesi

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında inşa edilmiştir. Dolmabahçe sarayı yapılana kadar Topkapı ortalama üç yüz seksen yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin merkezi görevini görmüştür. Saray halkının Dolmabahçe ve yıldız saraylarına taşınmasıyla birlikte Topkapı sarayı giderek boşalmıştır. Bu iki saray haricinde diğer saraylara da geçiş olmuştur. Ancak içinin boşalmasına rağmen saray önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. İçerisinde yer alan Mukaddes Emanetler Dairesi padişah ve onun ailesi tarafından her yıl ramazan ayında ziyaret edilmiştir. Bundan dolayı sürekli bir bakım onarım içerisindedir.

Topkapı Sarayı’nın müzeye en yakın şekliyle açılması Sultan Abdülmecit dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde sarayın hazinesinde yer alan eşyalar İngiliz elçisine gösterilmiş ve daha sonra bu gösterim bir gelenek haline gelmiştir.

Sarayın tam manasıyla müze olarak açılması Gazi Mustafa Kemal’in verdiği emir ile olmuştur. İlk olarak Hazine Kethüdalığı ismini almış daha sonra Hazine müdüriyeti ve en son Topkapı sarayı ismini edinmiştir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı sürekli olarak yerli yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Buna yönelik olarak Topkapı Sarayı yorumları hep olumlu yöndedir. Eşsiz mimarisi ve tarihi özelliği sayesinde saray insanları kendisine hayran bırakmaktadır. İçerisinde dünyanın en büyük elmasının bulunduğunun belirtilmesi daha çok insanın sarayı ziyaret etmesinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra saray daha pek çok özelliğe sahiptir.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Berkin Hüseyin AKTAŞ
Berkin Hüseyin AKTAŞ

Beykent Üniversitesi Aşçılık mezunuyum. Sırayla; Hilton İstanbul Bosphorus – AHL Kitchenette ve AHL Airport Hotel’de aşçı olarak çalıştım.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap


%d blogcu bunu beğendi:
Bumerang - Yazarkafe